Novinky
E-mail:
Anketa: Like Our New Look?
Do you like our new Vivvo look & feel?
Domů | Půjčky | Kdy vám musejí před výpovědí nejprve nabídnout jinou práci?

Kdy vám musejí před výpovědí nejprve nabídnout jinou práci?

Velikost písma: Decrease font Enlarge font

[6 minut čtení] Odvolaní šéfové mohou být na rozdíl od řadových zaměstnanců propuštěni pro nadbytečnost i bez odstupného, ale předtím jim musí být nabídnuta nová vhodná práce, zatímco obyčejným zaměstnancům ne a mohou dostat hned výpověď. Jde to ale obejít. Jak na to? Podle právní úpravy účinné do 31. 12. 2006 (tedy za účinnosti starého, už zrušeného zákoníku práce (zákona č. 65/1965 Sb)) zaměstnavatel mohl dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru, nešlo-li o výpověď pro porušení pracovní kázně nebo z důvodu, pro který lze okamžitě zrušit pracovní poměr, pouze tehdy, jestliže neměl možnost ho dále zaměstnávat v místě, které bylo sjednáno jako místo výkonu práce, ani v místě jeho bydliště, a to ani po předchozí průpravě. Nebo jestliže zaměstnanec nebyl ochoten přejít na jinou vhodnou práci, kterou mu zaměstnavatel nabídl v místě, které bylo sjednáno jako místo výkonu práce, nebo v jeho bydlišti, nebo podrobit se předchozí průpravě pro tuto jinou práci (§ 46 odst. 2 zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce).   ... více zde  Visit website
Přidat do: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Přihlásit k odběru feedu Komentáře (0 komentářů):

celkem: | zobrazeno:

Přidání komentáře comment

Prosím vložte kód, který vidíte na obrázku:

  • email Odeslat emailem
  • print Verze pro tisk
  • Plain text Pouze text
Tagy
No tags for this article
Ohodnoť tento článek
0